Мале

Мале — столиця, найбільше місто та назва однойменного острова у Мальдівській Республіці. Місто розташоване на південному краю атола Північне Мале (Атол Каафу). Це також одна з адміністративних одиниць Мальдівів. Традиційно, Мале було островом звідки правили древні мальдівські королівські династії і де був також розташований їх палац. Місто звалося Магал та колись воно було укріплене і оточене мурами та брамою (дороші). Королівський палац — Ґан’дувару був знищений разом з мальовничими укріпленнями (котте) та бастіонами (бурузу) під час перемоделювання міста за правління президента Ібрагіма Насіра, зразу ж після скасування монархії на Мальдівах.
Завдяки красі палаців, відбудованих для правителів республіки, місто називають «островом султанів», але навіть при бурхливому розквіті економіки і величезної щільності населення воно більше схоже на екзотичне селище, загублений рай на водних просторах Індійського океану.

З аеропорту імені Ібрагіма Насіра дістатися до столиці Мальдів Мале можна виключно по воді, куди туристів доставляють дхоні і катери, висаджуючи пасажирів на набережній Боду-Такуруфану-Магу. Розкладу руху човнів немає, оскільки вони відпливають по мірі заповнення людьми. Мале дуже маленьке місто — всього 2 кілометри в довжину, і обійти його легко за 30 хвилин, а тому ні автобуси, ні автомобілі вам не будуть потрібні.

Острови в околицях Мале:
Хулуле (Hulule) — тут знаходиться аеропорт, який займає всю територію острова. На час прильоту в холі відкривається Бюро розвитку туризму (Maldives Tourism Promotion Board, тел: +960 332-32-28, www.visitmaldives.com, mtpb@visitmaldives.com.mv). Розташоване воно навпроти причалу човнів дхоні, в кінці вулиці Bodu Thakurufaanu Magu. Тут вам вручать список курортних островів, карту атолів і столиці.
Віллінг (Villingili) — незрівнянні пляжі і кристально чиста вода острова цінуються жителями Мальдів, що приїжджають сюди на вихідні. Сідайте в дхоні в новому порту на південному заході Мале і вирушайте на одноденну екскурсію! Однак пам’ятайте про те, що суворі звичаї місцевих жителів (країна є мусульманською) не дозволяють жінкам відпочивати в купальнику.
Ара (Aarah) — крихітний острів, на якому розташована президентська резиденція.
Кудись Бандос (Kuda Bandos) — маленький безлюдний острів, національний заповідник.
Фунаду (Funadhoo) — тут знаходяться склади пального.
Дуніду (Dhoonidhoo) — тюремний острів.
Тілафуші (Thilafushi) — острів-звалище.

Що можна побачити на Мале:
— Парк Джумурі-Майдан (Jumhooree Maidan Park) — відкрившись в 1989 році, це містечко стало центром сімейного відпочинку, столичні жителі люблять прогулятися тут у вихідні і провести час з малюками.
— Парк Султана (Sultan Park) — розташований поблизу вулиці Чандани-Магу (Chaandhanee Magu). До 1988 року на цьому місці стояв розкішний палац султана, зруйнований під час подій Другої республіки.
— Національний музей (National Museum) — зустрічає відвідувачів в збереженому палацовому крилі Парку Султана. Перед входом ви побачите пам’ятну дошку, — безмовного свідка спроби державного перевороту 1980 року.
— Палац Муліаге (Muleeaage) — синьо-білий будинок у колоніальному стилі побудовано в 1913 році навпроти мечеті Хукуру, згідно з планом архітектора зі Шрі-Ланки. Палац потопає в заростях прекрасного саду, колись він зводився для сина султана Шамсуддіна III, але після смерті правителя спадкоємцю не судилося зійти на трон.
— Ісламський центр (Islamic Centre) і Велика мечеть (Grand Mosque) — один з найбільших центрів Азії знаходиться на перетині столичних вулиць Чандани-Магу (Chaandhanee Magu) і Медузіяраі-Магу (Medhuziyarai Magu), сяючи позолоченим куполом.
— Хукуру Міскій (Hukuru Miskiiy) — незрівнянний зразок майстерності Мальдівських ремісників зведений в 1856 році за наказом султана Ібрагіма Іскандера I і понині прикрашає вулицю Медузіяраі-Магу (Medhuziyarai Magu). На коралових стінах мечеті неможливо помітити місця з’єднання блоків.
— Бандара Міскій (Bandara Miskiiy) — мечеть з нетиповою для Мальдів архітектурою: балконом, червоним черепичним дахом і довгою верандою нагадує скоріше будинок в іспанському стилі, ніж культову будівлю. Розташована мечеть в столиці Мале, недалеко від нової президентської резиденції Темуге.
— Дарума Варіта Міскій (Daruma Varitha Miskiiy) — незвичайна найстаріша мечеть зеленого кольору була побудована поруч із західною стіною палацу Муліаге (Muleeaage) і Парком Султана (Sultan Park) відразу після прийняття ісламу в країні.
— Усипальниці Медузіяраі (Medhuziyaarai) — ховаючись від цікавих очей за стіною з коралових блоків, на розі палацу Муліаге і навпротии мечеті Хукуру стоїть каплиця, прикрашена білими прапорцями. Найбільша шанована святиня Мальдівської Республіки — могила мусульманського мандрівника Абу аль-Баракат Юсуке аль-Барбарі, завдяки якому в 1153 році населення країни було звернуто в іслам.
— Могила Мухаммеда Такуруфану (Tomb of Mohammed Thakurufaanu) — поблизу маленької мечеті на вулиці Нілафару-Магу, що в районі Маджіді-Магу, покоїться національний герой Мальдівських островів, в 1573 звільнив архіпелаг від португальців. На честь нього названо молитовний зал Великої мечеті (Grand Mosque) і одна з головних магістралей Мале — вулиця Великого Такуруфану або Боду-Такуруфану-Магу.